Cena kup teraz po zalogowaniu

 


 

Achillea ptarmica

Odmiana :

Gypsy White

altalt

Krwawnik kichawiec (Achillea ptarmica L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Występuje dziko w niemal całej Europie z wyjątkiem jej południowych krańców. Zawleczony do Ameryki Północnej. W Polsce rozpowszechniony na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, poza tym rozproszony lub rzadki.

Dość szybko rosnąca bylina, która może być ekspansywna (gdy uprawiana jest w sprzyjających warunkach). Dorasta do wysokości 60-100 cm. Jest to rodzimy gatunek, który występuje przede wszystkim na zachodzie naszego kraju. Ozdobą rośliny są luźne baldachogrona barwy białej, nadające się na kwiaty cięte. Kwitnienie przypada na VII-IX. W uprawie są przeważnie pełnokwiatowe odmiany. Jest to bylina tolerancyjna co do stanowiska i odporna na suszę, ale najodpowiedniejsze są dla niej miejsca słoneczne i gleby lekko wilgotne, przepuszczalne. W ogrodzie z reguły wymaga podpierania, jeszcze zanim zacznie kwitnąć. Krwawnik kichawiec to jedna z ulubionych roślin znanej angielskiej architektki krajobrazu Gertrude Jeckyll, która chętnie wykorzystywała go na obwódki rabat. Gatunek ten nadaje się do ogrodów przydomowych i naturalistycznych.

 

Roślina lecznicza. Surowcem zielarskim jest kłącze. Zawiera m.in. prowitaminę A, witaminę C (niewiele), olejek eteryczny, nieco garbników i sole mineralne. Wywar jest specyfikiem wiatropędnym, moczopędnym i słabym przeczyszczającym, a także słabym przeciwbólowym. Jego picie bywa zalecane w chorobach nerek i dróg moczowych, osłabieniu, wyczerpaniu fizycznym oraz psychicznym i dolegliwościach gośćcowych.