Cena kup teraz po zalogowaniu

 


 

Aster dumosus

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odmiany:


Magic Blue- niebieski


Magic Pink-różowyWysokość 15-50cm – wśród astrów jesiennych wyróżnia się więc niskim wzrostem. Pokrój zwarty, kulisty. Wytwarza podziemne rozłogi i dzięki nim rozrasta się na znacznych przestrzeniach (w odróżnieniu od A. novi-belgii). Liście wąsko lancetowate, ciemnozielone. Kwiaty koszyczkowate, zebrane w wiechy, w odcieniach fioletu i różu, na ogół z żółtym środkiem. Kwitnienie we IX-X.Wymagania:
Gatunek niewybredny, jeden z najmniej wymagających wśród bylin ogrodowych, polecany nawet początkującym amatorom. Stanowisko słoneczne, chłodne. W miejscu ocienionym słabiej kwitnie i jest podatniejszy na choroby grzybowe. Upał dobrze znosi tylko przy obfitym podlewaniu. Gleba średnio wilgotna do wilgotnej, próchniczna. Podatny na mączniaka prawdziwego.

Uprawa: Obficie podlewać w czasie upałów (zapobiega to wystąpieniu mączniaka prawdziwego). Na słońcu istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (głównie mączniaka prawdziwego). Ściąć rośliny po kwitnieniu. Warto rośliny co 3-4 lata przesadzać i jednocześnie dzielić, jednak swojej żywotności nie tracą przez 5-6 lat.


Zastosowanie: Na pierwszym planie rabat bylinowych, na obwódki rabat, do grup na trawnikach. Szczególnie pięknie prezentuje się w dużych grupach. Łatwo rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom, dzięki czemu świetnie nadaje się na wypełnianie luk między kamieniami. Może być także sadzony w pojemnikach. Wyższe odmiany nadają się na kwiat cięty. Roślina miododajna.

Dekoracyjność: Pokrój w czasie kwitnienia, kwiaty.