Cena kup teraz po zalogowaniu

Roślina 60 cm wysokości w doniczce 3 litry


Pinus mugo (sosna górska) - kosodrzewina

Odmiana „Pumilo”

 

Niski, rozpostarty krzew o powolnym wzroście, osiągający po 30 latach około 1 m wys. przy ponad 2 m średnicy. Pędy nisko rozpostarte nad ziemią, ścielące się. Igły krótkie, ciemnozielone, kłujące. Wymagania uprawowe bardzo małe - może rosnąć na wydmach. Polecana do ogrodów skalnych i alpinariów, do umacniania skarp i uprawy pojemnikowej.

 

Naturalnie występuje w obszarach górzystych Europy Środkowej i Południowej, również w naszych Sudetach i Karpatach. Zapobiega tworzeniu się lawin, chroni glebę przed erozją.

Charakteryzuje się różną formą wzrostu. Jedne egzemplarze wprost ścielą się po ziemi, inne rosną szerokim krzewem. Igły ma ustawione parami na krótkopędach o długości 3-6cm sztywne, grube, ciemnozielone. Stosunkowo trwałe, utrzymujące się nawet 10lat. Szyszki jajowate, błyszczące, brązowe o długości 3-6cm.

Bardzo łatwo się przystosowuje do skrajnie różnych warunków. Rośnie na glebach suchych jak i wilgotnych w podłożu zasadowym i kwaśnym , ubogim w składniki pokarmowe. Bardzo odporna na mróz i wiatr .