Rosa 'Rosarium Uetersen'

Bardzo atrakcyjna forma pienna, dorastająca do 2 - 3m wysokości.

Przy solidnej podporze rośnie w górę, lecz trzeba podwiązać pędy, na których jest przeważnie do 20 sztuk pełnych i pięknie pachnących kwiatów.

Liście początkowo czerwone, potem zielone i błyszczące.

Zaczyna obficie kwitnąć wcześnie, pod koniec maja gęstymi pękami kwiatów o pięknym ciemnoróżowym kolorze, pełne, duże o 11 cm średnicy i pachnące. Płatki falowane. Kwiaty utrzymują się długo na krzewie, przekwitając bledną. Kwitnienie trwa aż do mrozów.

Odmiana o dużym wigorze, polecam na pergole, kratki lub obeliski.

Róża Rosarium Uetersen jest odporna na choroby liści, dzięki czemu może rosnąć na pełnym słońcu jak i również w półcieniu.

Mrozoodporność do minus 25 st.

Róża 'Rosarium Uetersen' (Rosa 'Rosarium Uetersen') to wieloletnie pnącze należące do rodziny różowatych (Rosaceae). Odmiana została wyselekcjonowana w 1977 roku przez niemieckie przedsiębiorstwo 'W. Kordes' Sohne. Pnącze dorasta do 2,5 m wysokości i około 1,8 m szerokości. Tworzy raczej cienkie i wiotkie pędy.

Róża 'Rosarium Uetersen' najobficiej kwitnie latem, nieco słabiej na początku jesieni. Kwiaty są pełne, mają średnicę ok. 8 cm i najczęściej zebrane są w kwiatostany po 10-20. Ich barwa blednie wraz z procesem przekwitania. Owocem jest niełupka.
Uprawa róży 'Rosarium Uetersen'

Róża lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć również w półcieniu. Sprawdza się na różnych typach gleby, o ile nie są ciężkie, zbite i łatwo wysychające.

W czasie sezonu wegetacyjnego (szczególnie w okresie kwitnienia) roślinę należy dokarmiać. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne.

W czasie suszy wymaga regularnego podlewania.

Cięcie wykonuje się wiosną, usuwając 1 lub 2 najstarsze pędy (oraz wszystkie pędy słabe i porażone). Po zabiegu warto zastosować preparat grzybobójczy, aby uniknąć chorób. Jesienią roślina wymaga kopczykowania.

Chociaż gatunek uchodzi za mrozoodporny, w silniejsze zimy może przemarzać. Zastosowanie osłon jest więc dobrym rozwiązaniem. Róża 'Rosarium Uetersen' jest dość odporna na choroby oraz szkodniki.

Zobacz więcej: Sadzenie, pielęgnacja i nawożenie róż
Zastosowanie róży 'Rosarium Uetersen'

Najczęściej wykorzystuje się jako dekorację ścian, altan, drzwi i furtek. Z powodzeniem może być uprawiana na słupach lub piramidach tworząc geometryczne, kwitnące ozdoby.

Sadzonka róży w doniczce 3-litrowej